Pentru interpretarea unei bolnave de Alzheimer, Julie Christie fost recompensata cu un Genie pentru cel mai bun rol feminine. Pentru acelasi rol, actrita a primit si Globul de Aur.
“Eastern Promises”, regizat de David Cronenberg, a fost al doilea mare castigator al serii, adunand si el tot sapte trofee, informeaza Variety.
Saptamana trecuta, faptul ca
Potrivit sursei citate, Academia Canadiana de Film a motivat absenta lui “Juno” de pe listele nominalizatilor, spunand ca pelicula nu a fost inscrisa in competitie.
O dramă care explorează viața Maicii Tereza (Juliet Stevenson) prin prisma scrisorilor pe care aceasta le-a scris prietenului și consilierului sau spiritual, părintele Celeste van Exem (Max von Sydow), pe o perioadă de aproape cincizeci de ani.