marime text: Mareste fontul Micsoreaza fontul

Florin Piersic a primit o stea la Piatra Neamț, orașul în care a jucat prima oară în cariera sa de șapte decenii

Maestrul a fost omagiat într-o gală dedicată carierei sale, într-un eveniment care a adunat public, artiști și prieteni veniți să-i mulțumească pentru rolurile care au marcat generații întregi.

Florin Piersic a primit o stea la Piatra Neamț, orașul în care a jucat prima oară în cariera sa de șapte decenii
Florin Piersic a revenit pe scenă la Piatra Neamț într-o atmosferă încărcată de emoție, aplauze și reverență. Evenimentul, organizat în cinstea carierei sale impresionante, a avut loc în sala plină a Teatrului Tineretului, unde actorul a fost întâmpinat cu ovații prelungite. Publicul s-a ridicat în picioare înainte ca maestrul să ajungă la microfon, iar momentul a avut intensitatea unei întâlniri cu un simbol viu al cinematografiei și teatrului românesc.
 
Gala a inclus proiecții din filmele care l-au făcut celebru — de la „Haiducii la Mărgelatu” — dar și fragmente din spectacolele sale de teatru, prezentate ca o călătorie prin cele peste șapte decenii de carieră. Organizatorii au subliniat că omagiul este „un gest firesc pentru un artist care a definit ideea de popularitate în România”.
 
Vizibil emoționat, Florin Piersic a vorbit despre publicul care l-a însoțit toată viața: „Dacă am rezistat atâția ani e pentru că oamenii m-au ținut în lumină. Eu nu am jucat niciodată singur.” Actorul a mulțumit teatrului, orașului și spectatorilor, iar sala a reacționat cu aplauze care au durat minute bune.



 

Evenimentul a fost completat de momente artistice, invitați-surpriză și mesaje video de la colegi de scenă. Criticii prezenți au remarcat „energia intactă” a maestrului și „felul în care reușește, la 90 de ani, să domine scena doar prin prezență”. În ciuda temperaturii de peste 30 de grade, Maestrul şi-a păstrat eticheta şi eleganţa care l-au consacrat în cei 90 de ani de viaţă.
 
Momentul de vârf a fost cel în care Florin Piersic a primit propria stea pe Aleea Celebrităților din fața Teatrului Tineretului. Este o distincție acordată de instituție pentru artiștii care au marcat istoria teatrului românesc, iar Florin Piersic a devenit astfel parte din „walk of fame”-ul local, alături de alte nume mari ale scenei. 
 
„Piatra Neamț e un oraș nou pentru mine, pentru că de atâția ani n-am mai fost aici. Îmi aduc aminte când am terminat Facultatea de Teatru, am fost repartizat la Teatrul de Stat din Bacău. la Bacău era bine, numai că nu aveam unde să locuim și atunci am fost fiecare repartizați într-o altă parte, la o altă familie. (...) Apoi ni s-a spus că trebuie să plecăm la Piatra Neamț, pentru că acolo se va deschide, datorită nouă, noul teatru care se va numi Teatrul Tineretului. Acum, noi eram tineri, dar ni s-a părut extraordinar ca noi să mergem să deschidem un teatru. Eu am stat la o familie, dacă mi-aduc bine aminte, Enăceanu se chema, lângă Poșta din Piatra Neamț. Am avut primul turneu la Bicaz, (...) cu Popovici Poenaru, Cosma Brașoveanu, Leopoldina Bălănuță... Acum Piatra Neamț e un alt oraș, nu l-am mai văzut de ani și ani de zile și sunt înnebunit de ce am văzut până acum din mașină, pentru că s-a schimbat grozav. Îmi pare rău că trebuie să spun, dar arată mai bine decât Bucureștiul”, s-a minunat actorul. Totodată, legenda ecranului românesc a spus că „nu-mi vine să cred că, la 90 și de ani, sunt numit maestru și sunt aici singurul din toată producția mea care se bucură că vine în orașul în care pentru prima dată am apărut pe o scenă profesionistă”.


Steaua, montată în pavimentul din fața teatrului, marchează recunoașterea oficială a unei cariere care a definit ideea de popularitate în România. Organizatorii au subliniat că distincția este „un gest firesc pentru un artist care a umplut sălile timp de generații și a creat personaje intrate în memoria afectivă a publicului”.

 


Galerie foto

Ultimele trailere adaugate


Modifică setările cookies