marime text: Mareste fontul Micsoreaza fontul

Krzysztof Kieslowski, perfectiune in “Trei culori”

Krzysztof Kieslowski, un povestitor cuceritor si un regizor apropiat de oameni prin filmele sale, aduce telespectatorilor Pro Cinema pe 19 si 26 ianuarie de la ora 23.00, filmele “Rosu” si “Alb”, parti ale unei trilogii impresionante: “Trei culori: Albastru, Alb, Rosu”.
Krzysztof Kieslowski, perfectiune in “Trei culori”

Actori Relationati


Trilogia “Trei culori”, construita in jurul idealurilor reprezentate de steagul Frantei (“Albastru” –libertatea, “Alb” – egalitatea si “Rosu” – fraternitatea), sunt intr-un fel o concluzie a intregii sale cariere, fiind si ultimele pe care Kieslovski le-a realizat.

Kieslovski abordeaza jucaus naratiunea, in centrul povestii se afla individul si viata cotidiana a acestuia, in plan secund fiind relatia acestuia cu un anumit ideal.


Ultimele trailere adaugate

Cele mai citite

Ce nu știai despre Parfum de femeie, cel mai sensibil film al lui Al Pacino

Un film ca o poezie, „Scent of a Woman”, lansat în 1992 și regizat de Martin Brest, a intrat în colecția de filme clasice și e considerată a fi una dintre cele mai sensibile partituri ale lui Pacino.

Citeste mai mult ►

Modifică setările cookies