

Daca preferatul cinefililor era “Juno”, singurul film “light” aflat in cursa pentru Oscarul din acest an, criticii se aratau in favoarea a doua pelicule sumbre, pline de violeta, si care nu reusisera sa atraga publicul: “No Country for Old Men” si “There Will Be Blood”. Primul a fost de altfel, marele castigator al Oscarurilor, obtinand premiul pentru cel mai bun film, cel mai bun scenariu adaptat, cea mai buna regie si cea mai buna interpretare a unui rol secundar – Javier Bardem.
Incasarile celor doua drame erau mult mai mici, comparativ cu cele realizate de comedia “Juno”: Filmul fratilor Coen incasase in jur de 60 de milioane de dolari, in timp ce pelicula “There Will Be Blood”, numai jumatate. “Juno”, in schimb, a incasat in jur de 120 de milioane de dolari.
Un film ca o poezie, „Scent of a Woman”, lansat în 1992 și regizat de Martin Brest, a intrat în colecția de filme clasice și e considerată a fi una dintre cele mai sensibile partituri ale lui Pacino.