Ads by IBU ProTV
marime text: Mareste fontul Micsoreaza fontul

Premiile Cesar 2015. Timbuktu, marele castigator. Kristen Stewart, prima actrita americana din istorie recompensata cu un trofeu Cesar pentru interpretare

Filmul "Timbuktu", regizat de Abderrahmane Sissako, nominalizat la Oscarul pentru cel mai bun film strain din acest an, a fost marele invingator la cea de-a 40-a gala a premiilor César, unde a castigat sapte premii, inclusiv la categoriile "cel mai bun film" si "cel mai bun regizor".

Premiile Cesar 2015. Timbuktu, marele castigator. Kristen Stewart, prima actrita americana din istorie recompensata cu un trofeu Cesar pentru interpretare

"Timbuktu", un lungmetraj regizat de mauritanul Abderrahmane Sissako, despre Sahelul confruntat cu jihadismul, s-a impus la categoria "cel mai bun film" in fata peliculelor "Sils Maria", de Olivier Assayas, "Saint Laurent", de Bertrand Bonello, "Les Combattants", de Thomas Cailley, "Eastern Boys", de Robin Campillo, "La famille Bélier", de Eric Lartigau, si "Hippocrate", de Thomas Lilti, informeaza variety.com.

 

 

Ce este mai interesant este trofeul acordat actritei Kristen Stewart. Astfel, fosta vedeta din Twilight a devenit prima actrita americana care castiga acest trofeu din istorie. Ea a fost recompensata cu trofeul Cesar pentru cea mai buna actrita in rol secundar in "Cloud of Sils Maria". In drama regizata de Olivier Assayas, ea joaca rolul unei asistente a unei actrite imbatranita (Juliette Binoche), care incearca sa isi faca marea revenire in lumea filmului.

 

 

Conform presei straine, Kristen Stewart a declarat ca: "Exista motive diferite pentru care se fac film in Franta fata de cele de la Hollywood. Sincer, prefer Franta si am de gand sa mai joc intr-un film frantuzesc". Insa, vedeta s-a ferit sa ofere mai multe detalii.


Cei de la Vanity Fair au scris in articolul lor ca acum merita, in sfarsit, sa fie luata in serios Kristen Stewart.

 

Iata lista castigatorilor la Premiile Cesar 2015


Best Film

Timbuktu (CASTIGATOR)

Love at First Fight

Eastern Boys

The Belier Family

Hippocrates

Saint Laurent

Sils Maria

Best Director 

Abderrahmane Sissako for Timbuktu  (CASTIGATOR)

Celine Sciamma for Girlhood

Thomas Cailley for Love at First Fight

Robin Campillo for Eastern Boys

Thomas Lilti for Hippocrates

Bertrand Bonello for Saint Laurent

Olivier Assays for Sils Maria

 

Best Actress 

Adele Haenel for Love at First Fight  (CASTIGATOR)

Juliette Binoche for Sils Maria

Marion Cotillard for Two Days, One Night

Catherine Deneuve for Dans la Cour

Emilie Dequenne for Not My Type

Sandrine Kiberlain for Elle l’Adore

Karin Viard for The Belier Family

 

Best Supporting Actress 

Kristen Stewart for Sils Maria  (CASTIGATOR)

Marianne Denicourt for Hippocrates

Claude Gensac for Lulu in the Nude

Izia Higelin for Samba

Charlotte Le Bon for Yves Saint Laurent

 

Best Actor 

Pierre Niney for Yves Saint Laurent  (CASTIGATOR)

Niels Arestrup for Diplomatie

Guillaume Canet for Next Time I’ll Aim for the Heart

Francois Damines for The Belier Family

Romain Duris for The New Girlfriend

Vincent Lacoste for Hippocrates

Gaspard Ulliel for Saint Laurent

 

Best Supporting Actor

Reda Kateb for Hippocrates  (CASTIGATOR)

Eric Elmosnino for The Belier Family

Guillaume Gallienne for Yves Saint Laurent

Louis Garrel for Saint Laurent

Jeremie Renier for Saint Laurent


Best Original Screenplay

Abderrahmane Sissako, Kessen Tall for Timbuktu  (CASTIGATOR)

Thomas Cailley, Claude le Pape for Love at First Fight

Victoria Bedos, Stanislas Carre de Malberg, Eric Lartigau and Thomas Bidegain for The Belier Family

Thomas Lilti, Baya Kasmi, Julien Lilti and Pierre Chosson for Hippocrates

Oliver Assayas for Sils Maria

 

Best Adapted Screenplay

Cyril Gely, Volker Schlondorff for Diplomatie  (CASTIGATOR)

Mathieu Almaric, Stephanie Cleau for The Blue Room

Solveig Anspach, Jean-Luc Gaget for Lulu in the Nude

Lucas Belvaux for Not My Type

Cederic Anger for Next Time I’ll Aim for the Heart


Best Costume

Anais Romand for Saint Laurent  (CASTIGATOR)

Pierre-Yves Gayraud for The Beauty and the Beast

Carine Sarfati for The Connection

Pascaline Chavanne for The New Girlfriend

Madeline Fontaine for Yves Saint Laurent 


Best Set Decoration

Thierry Flamand for The Beauty and the Beast  (CASTIGATOR)

Jean-Philippe Moreau for The Connection

Katia Wyszkop for Saint Laurent

Sebastian Birchler for Timbuktu

Aline Bonetto for Yves Saint Laurent

 

Best Cinematography

Sofian el Fani for Timbuktu  (CASTIGATOR)

Christophe Beaucarne for The Beauty and the Beast

Josee Deshaies for Saint Laurent

Yorick le Saux for Sils Maria

Thomas Hardmeier for Yves Saint Laurent

 

Best Editing

Lilian Corbielle for Love at First Fight

Christel Dewynter for Hippocrates

Frederic Baillehaiche for Party Girl

Fabrice Rouad for Saint Laurent

Nadia Ben Rachid for Timbuktu


Best Sound

Philippe Welsh, Roman Dymn, Thierry Delor for Timbuktu (CASTIGATOR)

Pierre Andre and Daniel Sobrino for Girlhood

Jean-Jacques Ferran, Nicolas Moreau, Jean-Pierre Laforce for Bird People

Jean-Luc Audy, Guillaume Bouchateau, Niels Barletta for Love at First Fight

Nicolas Cantin, Nicolas Moreau, Jean-Pierre Laforce for Saint Laurent

 

Best Animated Film

Minuscule (CASTIGATOR)

Le Chant de la Mer

Jack and the Cuckooclock Heart

 

Best First Film

Love at First Fight by Thomas Cailley (CASTIGATOR)

Elle l’Adore by Jeanne Herry

Fidelio by Lucie Borleteau

Party Girl by Marie Amachoukeli, Claire Burger and Samuel Theis

May Allah Bless France by Abd al Malik

 

Best New Actress

Louane Emera for The Belier Family (CASTIGATOR)

Lou de Laage for Breathe

Josephine Japy for Breathe

Ariane Labed for Fidelio

Karidja Toure for Girlhood

 

Best New Actor

Kevin Azais for Love at First Fight (CASTIGATOR)

Ahmed Drame for Les Heritiers

Kirill Emelyanov for Eastern Boys

Pierre Rochefort for Going Away

Marc Zinga for May Allah Bless France

 

Best Original Music

Amine Bouhafa for Timbuktu (CASTIGATOR)

Jean-Baptiste de Laubier for Girlhood

Beatrice Thiriet for Bird People

Lionel Flairs, Benoit Rault, Philippe Deshaies for Love at First Fight

Ibrahim Maalouf for Yves Saint Laurent


Best Documentary 

The Salt of the Earth by Wim Wenders and Juliano Ribeiro Salgado (CASTIGATOR)

Cartoonists: Footsoldiers of Democracy by Stephanie Valloatto

Les Chevres de Ma Mere by Sophie Audier

La Cour de Babel by Julie Bertuccelli

National Gallery by Frederick Wiseman

 

Best Short Film 

Le Femme de Rio by Emma Luchini, Nicolas Rey (CASTIGATOR)

Aissa by Clement Trehin-Lalanne

Inupiluk by Sebastien Betbeder

Les Jours d’Avant by Karim Moussaoui

Ou Je Mets Ma Pudeur by Sebastien Bailly

La Viree a Paname by Carine May and Hakim Zouhani

 

Best Animated Short Film

Les Petits Caillous by Chloe Mazlo (WINNER)

Bang Bang by Julien Bisaro

La Buche de Noel by Vincent Patar and Stephane Aubier

La Petite Casserole d’Anatole by Eric Montchaud


Galerie foto


Modifică setările cookies