Julia Roberts nu s-a plâns niciodată de vreun coleg sau regizor, deși suntem convinși că superba roșcată din „Pretty Woman” a avut parte și de situații stânjenitoare în care a fost pusă de bărbații cu care a lucrat, de-a lungul carierei.
Aflăm, însă, despre un asemenea episod de la o colegă de-a sa de platou, actrița Sally Field, care făcea parte din distribuția filmului „Magnolii de oțel”/„Steel Magnolias”, pelicula din 1989 pentru care Julia Roberts a și fost nominalizată la Oscar. Potrivit lui Sally Field, Roberts a fost supusă unei hărțuiri „îngrozitoare” pe platourile de filmare de către regizorul Herbert Ross, nemulțumit că prestația ei nu se ridica la nivelul lui Field și al celorlalte VIP-uri din cast, Shirley MacLaine și Dolly Parton.
„Herbert îmi dădea destul de multă libertate. Dar a fost foarte, foarte dur cu Julia. A fost un moment când ne-am adunat cu toții în jurul Juliei, pentru că era un copil atunci. Abia intrase în industrie. Ea era pur și simplu minunată, dar el nu vedea asta. A fost îngrozitor”, a povestit Sally Field, care mereu îi lua apărarea Juliei în fața regizorului.
Întrebată dacă regizorul se comporta la fel și cu ea, veterana actriță a răspuns că „Nu a îndrăznit. Nu mă deranjează să mi se facă observații, dar vor răbufni dacă nu au sens pentru mine. Poate că sunt mică, dar sunt o războinică”.
La un moment dat, și Julia Roberts a admis că a fost o problemă la filmările pentru „Magnolii de oțel”: „Am fost uimită de cum m-a făcut să mă simt”, a spus ea despre Herbert Ross, care murit în 2001, în New York, la vârsta de 74 de ani, din cauza unei insuficiențe cardiace.
După fenomenalul succes al lui „Crash”, Paul Haggis revine la formula poveştilor înlănţuite, purtându-ne prin New York, Paris şi Roma pentru a urmări trei fire narative diferite.