Starul hollywoodian a fost invitat să-și ridice trofeul pentru întreaga carieră oferit de colegii francezi.
Dacă vă era dor să-i revedeți pe covorul roșu pe
Michael Douglas și pe
Catherine Zeta-Jones, ei bine, organizatorii Festivalului de Film de la Cannes au făcut tot posibilul să-i aducă pe covorul roșu întins pe treptele celebrului Palais des Festivals. Ocazia? Cea de-a 76-a ediţii a „Festivalului Festivalurilor“ îl omagiază pe actorul american pentru cariera sa longevivă și i-a acordat trofeul Palme d’or de onoare – o recunoaștere de preț din partea cinematografiei europene, primită chiar de la doamna filmului francez Catherine Deneuve, secondată de fiica sa, Chiara Mastroianni, gazda serii.
![](https://assets.sport.ro/assets/procinema/2023/05/17/image_galleries/36086/michael-douglas-flancat-de-sotia-si-fiica-sa-la-premierea-de-la-cannes.jpg)
Pentru această apariție de gală, Michael Douglas (78) și-a pregătit intrarea în scenă flancat de cele două femei superbe din viața sa, respectiv soția, Catherine Zeta-Jones (53), și fiica lor, Carys Douglas.
![](https://assets.sport.ro/assets/procinema/2023/05/17/image_galleries/36086/michael-douglas-flancat-de-sotia-si-fiica-sa-la-premierea-de-la-cannes_3.jpg)
Dacă la Catherine ne așteptam să ne impresioneze, defilând prin fața fotografilor și camerelor de filmat într-o rochie roșie cu decolteu adânc și un detaliu în formă de capă pe o singură mânecă, Carys și-a făcut un spectaculos debut, la 20 de ani, într-o ținută foarte decupată și transparentă, cu detalii florale roz pal.
Când trio-ul a ajuns în vârful scării de unde începea covorul roșu, Carys și Catherine l-au sărutat pe obraji pe Michael Douglas, care s-a simțit, cu adevărat, răsfățatul serii.
![](https://assets.sport.ro/assets/procinema/2023/05/17/image_galleries/36086/michael-douglas-flancat-de-sotia-si-fiica-sa-la-premierea-de-la-cannes_4.jpg)
FOTO: Profimedia